MÓWIĄCE KAMIENIE

Wioska Jabłoni, kraina jabłkowych przysmaków i sekretów

zdjecie

We wsi Jabłonka przy prawie każdej zagrodzie zachowały się sady ze starymi odmianami jabłoni. Jabłonka to wieś położona w całym sercu Borów Tucholskich, tak jakby wyspa w środku lasu. Tworząc wioskę tematyczną zależało nam też na zagospodarowaniu smacznych jabłek z naszych sadów, takich jak papierówki, kosztele, renety, malinówki, antonówki itd. Przybywając do Jabłkowej Krainy można skosztować bezpośrednio tych pysznych jabłek, można też zjeść jabłko z duszą lub „grochówkę”, która wcale nie jest grochówką, posmakować szarlotek. Dzieci posmakują eko-soku jabłkowego, tłoczonego bezpośrednio starą prasą, natomiast dla dorosłych przewidziana jest degustacja „jabłecznika”, który nie jest ciastem. Koniec sierpnia / początek września, to czas na coroczne święto jabłoni. Ponieważ nie samym jabłkiem człowiek żyje, a pobliskie lasy obfitują w grzyby i owoce leśne, więc w Jabłkowej Krainie zjeść można specjały kuchni regionalnej takie jak: zupa borowiacka, pierogi z grzybami, czy jagodami, pizza z grzybami leśnymi, na deser tort ze śmietaną i owocami leśnymi. Poza tym zwiedzanie okolicy na rowerze, pieszo, z kijkami lub bryczką.

Na dzień dzisiejszy mamy przygotowane cztery oferty dla grup zorganizowanych:
- Babusi frysztyk, czyli co babcia na śniadanie jadła,
- Życie we wiosce jabłoni,
- Historia bańki mydlanej,
- Olimpiada w „Jabłkowej Krainie”.
- Osoby indywidualne i rodziny z dziećmi też mają coś dla siebie. Dla tej grupy mamy propozycję (pakiet) „Bryczkami do Gołego Jana”.

Dokładny opis poszczególnych propozycji spędzania wolnego czasu w Jabłkowej Krainie, jak i wiele innych informacji znaleźć będzie można wkrótce na stornie internetowej „Jabłkowej Krainy”.  
Nagrałeś ciekawą trasę w Borowiackich Szlakach?
dodaj
Chcesz dodać ciekawy obiekt do Borowiackich Szlaków?
dodaj
Znasz interesującą historię o Borowiackich Szlakach?
dodaj