MÓWIĄCE KAMIENIE

Wioska grzybowa w Krzywogońcu

zdjecie


Wioska Grzybowa została utworzona W miejscowości Krzywogoniec W 2005 roku. Była to pierwsza wioska tematyczna utworzona na terenie Borów Tucholskich. Koncepcja utworzenia Wioski Grzybowej wzięła się ogromnej ilości grzybów jadalnych znajdujących się w lasach otaczających wioskę. Znakiem rozpoznawczym, który odróżnia wioskę od innych, są tabliczki z wizemnkami różnych grzybów, umieszczone na kazdym budynku. We wsi znajduje się letni amfiteatr położony nad jeziorem na skraju lasu, niedaleko którego znajdują się 2 boiska sportowe: do siatkówki plażowej oraz do tenisa i koszykówki.

W budynku świetlicy wiejskiej powstała Izba Wioski Grzybowej, W której znajdują się przedmioty zrobione w kształcie grzyba, kronika Wioski Grzybowej, W której jest mnóstwo pamiątkowych Wpisów gości, oraz inne przedmioty związane z grzybami. Przed budynkiem poszkolnym znajduje się obelisk i tablica informacyjna upamiętniająca 350 lecie ukazania się pierwszego dokumentu zawierającego informacje na temat pieców smolnych. W Krzywogońcu znajduję się kilka suszarni do grzybów, z których mogą skorzystać turyści oraz piec do Wypalania gliny.

W wiosce Grzybowej działa zespół teatralno - taneczny „Grzybianie”, W skład którego wchodzą dzieci i dorośli.. Jest to zespół artystyczny przedstawiający tańce narodowe oraz inscenizacje dzieł literackich polskich pisarzy i poetów.

Każdego roku W sierpniu organizowana jest impreza plenerowa pod nazwą „Święto Grzyba”. Jest to wydarzenie artystyczne, które przyciąga setki turystów z całej Polski, podczas którego można zobaczyć pokazy tańców narodowych oraz spektakle teatralne w wykonaniu zespołu „Grzybianie”, występy lokalnych zespołów, pokazy rękodzieła, wystawy prac artystów, wziąć udział W konkursach i rozgrywkach. Podczas imprezy można skosztować potraw przyrządzanych według staropolskich receptur, pyszna zupa grzybowa z borowików prosto z lasów, szandar z sosem grzybowym, tort w kształcie grzyba, borowiacki chleb z masłem lub smalcem to tylko niektóre z potraw, które mogą zadowolić podniebienie niejednego kulinarnego łasucha. Borowiacka kuchnia to także różnego typu konfitury z owoców leśnych np. jagód, poziomek oraz grzyby marynowane, które można zakupić w oryginalnych opakowaniach Wioski Grzybowej.
Nagrałeś ciekawą trasę w Borowiackich Szlakach?
dodaj
Chcesz dodać ciekawy obiekt do Borowiackich Szlaków?
dodaj
Znasz interesującą historię o Borowiackich Szlakach?
dodaj