MÓWIĄCE KAMIENIE

Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Jelenia Wyspa”

zdjecie


Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Jelenia Wyspa” W Gołąbku - to ok 3,5 km trasa wyznaczona kierunkowskazami. Wiedzie ona przez niezwykle urokliwy fragment rezerwatu "Bagna nad Stązką". Gorąco polecamy mniej więcej godzinny spacer trasą ścieżki. Można powiedzieć, że to miejsce to esencja Borów Tucholskich. Są tu typowe dla Borów zbiorowiska roślinne: bory sosnowe z domieszką brzozy i świerka, olsy, łęgi i torfowiska oraz niezwykle malownicze, chronione rezerwatem bagna rzeki Stążki, która należy do najczystszych rzek Borów Tucholskich, jej czyste wody obfite w płocie, okonie i liny upodobały sobie wydry i bobry.
Wędruj ąc oznaczoną sylwetką jelenia trasą mamy okazję zobaczyć m.in. torfowisko wysokie i przejściowe z charakterystycznymi roślinami. Przy odrobinie szczęścia usłyszymy charakterystyczny klangor żurawi, które mają tu swoje lęgowiska. Na kolejnych przystankach możemy pogłębić wiedzę o dokarmianiu leśnych zwierząt, o zwalczaniu szkodników drzew, o wielkich-małych czyścicielach lasu - pracowitych mrówkach, a w końcu zobaczyć drzewo doborowe, którego nasiona posłużą do hodowli sadzonek.
Lokalizacja: ścieżka zlokalizowana jest w pobliżu szosy prowadzącej z Tucholi do Tlenia w odległości 8 km od Tucholi. Jej początek znajduje się 200 m za siedzibą Nadleśnictwa Tuchola w Gołąbku.
Nagrałeś ciekawą trasę w Borowiackich Szlakach?
dodaj
Chcesz dodać ciekawy obiekt do Borowiackich Szlaków?
dodaj
Znasz interesującą historię o Borowiackich Szlakach?
dodaj