MÓWIĄCE KAMIENIE

Wioska Borowiacka w Nowym Suminie

zdjecie


Wioska borowiacka W Nowym Suminie powstała W lipcu 2012 r. W świetlicy wiejskiej znajdują się przedmioty dnia codziennego, charakterystyczne dla kultury borowiackiej. Podczas letnich imprez plenerowych można podziwiać piękne borowiackie stroje i wziąć udział w jednej z licznych zabaw.

W ofercie borowiacka wieś ma np. pokaz przędzenia owczej wełny czy robienia swetrów, w czym każdy może spróbować swoich sił. W borowiackiej wiosce można zobaczyć jak kiedyś robiono masło w tradycyjnej kierzance oraz jak tradycyjnymi metodami powstaje twaróg i ser. Istnieje również przygotowanie tradycyjnej borowiackiej uczty, z tradycyjnymi produktami wprost w gospodarstwa agroturystycznego.

Kontakt W sprawie pokazów - p. Lucyna Rydzkowska tel. 695-944-808

W Nowym Suminie znajduje się też pomnik l8° południka, który jest szczególny, bowiem w kulturze europejskiej stanowi powszechnie uznawaną granicę w indywidualnym czasie każdego człowieka: między beztroską młodzieńczością a odpowiedzialną dojrzałością. Wyznaczenie l8 południka też z jednej strony ma charakter radosnej zabawy, a z drugiej - poważnej i odpowiedzialnej budowy więzi międzyludzkich ponad granicami politycznymi i przeszkodami geograficzno-przyrodniczymi. Obelisk przedstawiający miejsce przebiegu południka jest kamieniem z imitacją globu ziemskiego na szczycie, opatrzony odpowiednim napisem. Oznaczono dokładne położenie geograficzne, wysokość nad poziomem morza oraz odległość do wybranych miast leżących na 18 południku.
Nagrałeś ciekawą trasę w Borowiackich Szlakach?
dodaj
Chcesz dodać ciekawy obiekt do Borowiackich Szlaków?
dodaj
Znasz interesującą historię o Borowiackich Szlakach?
dodaj