MÓWIĄCE KAMIENIE

Historia parafii Wielki Mędromierz XIV w. Legenda o budowie wieży kościoła

Informacje o miejscu
Wielki Mędromierz

zdjecie


Parafia w Wielkim Mędromierzu istniała w połowie XIV w.

Legenda o budowie wieży kościoła:

W roku 1839 wybudowano w Wielkim Mędromierzu nowy kamienny kościół. Podczas prac remontowych po pożarze, który miał miejsce w 1909r. postanowiono dobudować do świątyni kamienną wieżę. Zaczęto zbierać środki finansowe oraz materiał. Niestety, gdy już miano zacząć prace wybuchła I wojna światowa.


W latach trzydziestych XX w. ponownie podjęto ów pomysł. Jak poprzednim razem zaczęto zbierać środki finansowe i materiał. Niektórzy mieszkańcy wsi mówili żeby nie budować, bo znowu spadnie na świat jakieś nieszczęście. I stało się. Tuż przed rozpoczęciem prac wybuchła II wojna światowa.


Pod koniec lat siedemdziesiątych poprzedniego stulecia kolejny raz podjęto zamiar budowy wieży. Zbliżało się bowiem okazja nie lada, 600-lecie parafii. Nie wszyscy podzielali optymizm budowniczych, zwłaszcza ci, którzy jeszcze pamiętali jak to było w 1939r.


Jednak zebrano środki finansowe oraz materiał. Pozostało już tylko przystąpienie do prac. A tu jak grom z jasnego nieba pojawiła się kolejna przeszkoda. Wprowadzony został stan wojenny. Jednak dzielni parafianie nie zrazili się tym i zdołali na 600 – lecie parafii kamienną wieżę wybudować jako znak, że człowiek, jeśli chce, każdemu złu oprzeć się zdoła.


Nagrałeś ciekawą trasę w Borowiackich Szlakach?
dodaj
Chcesz dodać ciekawy obiekt do Borowiackich Szlaków?
dodaj
Znasz interesującą historię o Borowiackich Szlakach?
dodaj